frplende

Bielizna dla karmiących - jak dobierać, na co zwrócić uwagę? - GAIA

Bycie mamą to wielka odpowiedzialność. Abyś mogła zadbać o swoje maleństwo jeszcze lepiej, powinnaś zadbać również o siebie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Twój komfort to spokój, a spokojna mama to spokojne dziecko. Kiedy macierzyństwo wysuwa się w Twoim życiu na pierwszy plan, nie zapominaj, że jesteś też kobietą, piękną, silną i powinnaś dbać o siebie.

W tym szczególnym czasie Twoje piersi będą się zmieniały i będą szczególnie wymagające. Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, powinnaś wybrać biustonosz, który ułatwi Ci tę czynność i zapewni najwyższy komfort.

Jeszcze do niedawna pokutował mit o tym, że większość biustonoszy do karmienia jest niewygodna, nie podpiera piersi i zasadniczo bardziej przeszkadza, niż pomaga. Szczęśliwie jest to mit, a większość „karmników” zapewnia wygodę. Piersi w czasie laktacji będą nie tylko zachowywały się inaczej, ale też ich kondycja będzie zupełnie inna niż do tej pory. Wypełnią się pokarmem, przez co zwiększą swoją wielkość, a skóra może ulec zwiotczeniu. W takiej sytuacji ogromne znaczenie ma podtrzymanie biustu, a zatem potrzebna będzie bielizna, która Cię nie zawiedzie.

Pierwszy biustonosz do karmienia można zakupić niedługo przed porodem, jednak warto wtedy wybrać odrobinę większą miseczkę, biorąc pod uwagę fakt, że piersi podczas laktacji powiększą się. Jeśli jednak zdecydujesz się na nabycie takiej bielizny już po porodzie, dobierając rozmiar, weź pod uwagę używanie wkładki laktacyjnej oraz to czy piersi są pełne, czy jesteś tuż po karmieniu.

Dopasuj jak zwykle. Tak! Niepotrzebna jest tu znajomość magicznych sztuczek ani specjalnych sposobów. Swój stanik do karmienia wybierzesz, stosując te same zasady co dotychczas przy wyborze bielizny. Należy zwrócić uwagę, aby obwód nie był zbyt luźny ani zbyt ścisły, ponieważ to właśnie obwód stanowi największą podporę dla biustu. Nie bój się fiszbin - przy odpowiednio dobranym obwodzie, drut będzie przylegał do klatki piersiowej i okalał pierś, dając jej kolejny punkt podparcia, nie powodując przy tym dyskomfortu. Rozmiar miseczki nie może być za duży, a wygoda ma tu wartość nadrzędną. Źle dobrany rozmiar w przypadku biustonosza do karmienia, może powodować niewłaściwe krążenie, a nawet zastoje pokarmu.

Kolejną ważną rzeczą jest wnętrze miseczki. Powinno być miękkie, najlepiej ze 100% bawełny lub innego delikatnego materiału, dzięki któremu podrażnione brodawki nie będą dodatkowo narażone.

Bielizna do karmienia jest szyta nieco inaczej niż ta standardowa. Niewielki, bardzo wytrzymały klips ułatwi odpinanie i przypinanie miseczki jedną ręką. Po odpięciu miseczek, piersi w dolnej części okala dodatkowa warstwa materiału, która podtrzymuje je i powoduje, że stanik nie spada ani nie przesuwa się w sposób niekontrolowany.

Wybór rodzaju biustonosza jest kwestią osobistych preferencji. Miękki, półusztywniany, usztywniany, formowany termicznie - to tylko kilka rodzajów, które można wybrać. Twoja wygoda i komfort są tu priorytetem.